Docházkový terminál iREX-starší typ docházkového terminálu

Docházkový terminál iREX slouží primárně k označování docházky zaměstnanců, ale zároveň obsahuje i další zajímavé funkce. Je to zařízení vybavené membránovou klávesnicí, elegantním modře podsvíceným grafickým displejem a ethernetovým rozhraním pro komunikaci s PC.

K terminálu se připojují různé druhy čtecích zařízení, ale nejčastěji je využívána integrovaná bezkontaktní čtečka čipových karet a klíčenek. Terminál lze také využít k přímému otevírání dveří, odblokování turniketů nebo jiných podobných zařízení. Za zmínku také stojí možné propojení s EZS, které přináší například: zalarmování budovy přímo z docházkového terminálu, odblokování alarmu osobním pinem přímo na klávesnici terminálu, návaznost přístupů na stav alarmu. Terminál pracuje v plně on-line režimu a je ovládán řídícím skriptem na PC, (server, linuxová stanice, NAS zařízení nebo i obyčejný uživatelský počítač). Terminál také volitelně obsahuje průmyslovou sběrnici RS485, na kterou lze připojit až 16 dalších zařízení. Převážně to bývají další přístupové dveře, hlídání neoprávněných průchodů, hlídání trvalého otevření dveří, atd.

Docházkový terminál iREX_01

Hlavní rysy docházkového terminálu iREX:

 • Modro bílý grafický velice dobře čitelný displej s rozlišením 128x64 bodů. Displej obsahuje pro lepší čitelnost několik velikostí fontů a je dvouúrovňově podsvětlený.
 • Na displeji se zobrazuje platné datum a čas, druh průchodu (příchod/odchod), druh zvoleného přerušení (lékař, služ. pochůzka atd.), jméno, saldo pracovní doby, zbývající dovolená a další užitečné informace procházejícího pracovníka.
 • Jednoduché automatické přepínání příchodů a odchodů podle směn a času, což výrazně zrychlí průchodnost.
 • Membránová klávesnice s osmnácti tlačítky (6 řad ve 3 sloupcích) se zdvihem cca 0,3 mm. Přímou volbou je možno zadat až 14 druhů přerušení.
 • Klávesnice má samolepící masku, takže v případě poškození je možná její výměna.
 • Jednotlivá tlačítka jsou vybavena jak textovým popisem, tak jednoduchými obrázky, což značně přispívá k přehlednosti a jednoduchosti obsluhy.
 • Kromě základní volby Příchod/odchod je možno zvolit i podrobnou charakteristiku průchodu (služ. cesta, služ. pochůzka, oběd, přestávka, nemoc, OČR, lékař, náhradní volno, plac. paragraf, neplacený paragraf, dovolená, neplacené volno, různé rezervy, atd. ...).
 • V případě potřeby speciálních docházkových kont lze terminál vybavit takzvanou „kapsičkovou“ klávesnicí, která umožňuje vytvořit vlastní druhy přerušení s vlastními obrázky a popisky.
 • Na terminál je možné z docházkového SW posílat informační zprávy, které se mohou zobrazovat buď jen dané osobě při čipnutí, nebo mohou blikat na displeji neustále jako hlášení pro celou firmu.
 • Krabice terminálu nemá žádnou povrchovou úpravu lakováním či barvením, takže i při případném odření není toto poškození skoro vůbec viditelné. Taktéž barva je zvolena tak, aby co nejvíce schovala běžné provozní ušpinění a otisky od rukou.
 • Napájení 12V, 260 mA – 400 mA (podle provedení čtecího zařízení a způsobu komunikace).
 • Rozsah pracovních teplot – podle provedení od –30° do 60°C.
 • Vnitřní hodiny jsou automaticky synchronizovány s řídícím PC, který si může přesný čas brát přímo s internetu.

Docházkový terminál jako řídící jednotka:

Docházkový terminál může současně plnit funkci přístupové řídící jednotky. Rozhraní pro připojení jedné čtečky a jedněch dveří je přímo integrováno, pokud je třeba ovládat dveří více, lze terminál doplnit rozšiřující kartou s RS485 vstupem. Pomocí této karty umí iREX ovládat až 16 dveří oboustranně, tedy v maximu 32 externích čtecích zařízení. Ovládány nemusí být vždy jen dveře, terminál se využívá i ke sběru dat z dveřních snímačů nebo infračervených závor pro hlídání neoprávněného otevření či podepření dveří.

Ke stažení
Příloha Size
dt-irex.pdf 1.45 MB