Docházkový dotykový terminál iTouch

Docházkový dotykový terminál iTouch je naším nejnovějším zařízením v oblasti docházkové techniky. Funkcemi vychází z ethernetového terminálu iREX, ale vzhled i vnitřní hardware je zcela přepracován. Hlavním rozdílem je změna displeje a s ní i nahrazení stávající tlačítkové klávesnice variabilní zobrazovanou na displeji. Pro dobrou čitelnost a přehlednost je použit velký barevný 7“ displej s rozlišením 800x480 bodů. Dotyková vrstva displeje je kapacitního typu a zvládá až 10 současných dotyků. Přední část je chráněná pevným kaleným sklem, velmi odolným proti poškrábání. Velkou výhodou klávesnice zobrazované na displeji je variabilnost použitých docházkových kont, popisu a funkcí jednotlivých tlačítek. Je také možné se domluvit na zakázkovém vzhledu displeje, umístění loga, firemních barvách, atd. Pro zvýšení přehlednosti a jednoduchosti obsluhy bylo také zvoleno proměnné (červené a zelené) pozadí, které svou barvou již na dálku pracovníky upozorňuje, jestli je terminál překlopen do režimu příchod či odchod.

Docházkový dotykový terminál iTouch_01

Docházkový dotykový terminál iTouch_02

Vlastní hardware terminálu obsahuje čtyř jádrový procesor a 1GB RAM a má tedy velkou výkonovou rezervu pro pozdější aktualizace softwaru a integrace nových funkcí. Pro ukládání dat a vlastní operační systém zařízení obsahuje paměť typu FLASH a to v základu 16GB s možným rozšířením až na 128GB. Samozřejmostí je také integrované ethernetové rozhraní pro připojení terminálu do PC sítě. Jako operační systém slouží LINUX.

Docházkový terminál iTouch může volitelně obsahovat integrované bezdrátové technologie a to jak WiFi tak Bluetooth. WiFi se využívá k připojení terminálu do počítačové sítě všude tam, kde to není možné provést metalickým kabelem a Bluetooth může sloužit k bezdrátovému připojení čtečky u blízkých dveří či jiných senzorů a zařízení.

Novinkou terminálu iTouch je také možnost provozovat docházkový databázový server přímo na terminálu, což je perfektní volba pro menší organizace, které nevlastní žádný server či PC, na kterých by tato data mohly být uloženy. K vlastní práci s docházkovým programem pak tedy stačí například obyčejný notebook, který se po síti připojuje do databází v terminálu. Terminál bývá většinou napájen záložním zdrojem, takže je jeho funkčnost, a tím i databáze zajištěna i několik hodin po výpadku elektrické sítě 230V.

Docházkový terminál iTouch slouží primárně k označování docházky zaměstnanců, ale zároveň obsahuje i další zajímavé funkce. K terminálu se připojují různé druhy čtecích zařízení, ale nejčastěji je využívána integrovaná bezkontaktní čtečka čipových karet a klíčenek. Terminál lze také využít k přímému otevírání dveří, odblokování turniketů nebo jiných podobných zařízení. Za zmínku také stojí možné propojení s EZS, které přináší například: zalarmování budovy přímo z docházkového terminálu, odblokování alarmu osobním pinem přímo na klávesnici terminálu, návaznost přístupů na stav alarmu. Terminál pracuje v plně on-line režimu a buď je ovládán řídícím skriptem na PC (server, linuxová stanice, NAS zařízení) nebo jak již bylo popsáno výše, řídí sám sebe a databáze je potom uložena přímo v něm. Terminál také obsahuje průmyslovou sběrnici RS485, na kterou lze připojit až 16 dalších zařízení. Převážně to bývají další přístupové dveře, hlídání neoprávněných průchodů, hlídání trvalého otevření dveří, atd.

Hlavní rysy docházkového terminálu iTouch:

 • Barevný 7“ dotykový kapacitní display s rozlišením 800x480 bodů.
 • Čtyř jádrový procesor s 1GB RAM a 16-128 GB FLASH.
 • Na displeji se zobrazuje platné datum a čas, druh průchodu (příchod/odchod), a to i barvou pozadí, druh zvoleného přerušení (lékař, služ. pochůzka atd.), jméno, saldo pracovní doby, zbývající dovolená a další užitečné informace procházejícího pracovníka.
 • Jednoduché automatické přepínání příchodů a odchodů podle směn a času, což výrazně zrychlí průchodnost.
 • Dotyková klávesnice s 18 druhy přerušení a možností zakázkových úprav: ikonek, textových popisů na tlačítku, textu, který se vypíše na displeji, dále lze skrývat nepoužívaná tlačítka
 • Jednotlivá tlačítka jsou vybavena jak textovým popisem, tak jednoduchými obrázky, což značně přispívá k přehlednosti a jednoduchosti obsluhy. Texty i obrázky lze opět uživatelsky upravovat.
 • Kromě základní volby příchod/odchod je možno zvolit i podrobnou charakteristiku průchodu (služ. cesta, služ. pochůzka, oběd, přestávka, nemoc, OČR, lékař, náhradní volno, plac. paragraf, neplacený paragraf, dovolená, neplacené volno, různé rezervy, atd. ...)
 • Na terminál je možné z docházkového programu posílat informační hlášení, která se mohou zobrazovat buď jen dané osobě při čipnutí, nebo mohou blikat na displeji neustále jako hlášení pro celou firmu. 
 • Terminál může volitelně obsahovat zvukové zařízení, pomocí něhož lze hlasem, znělkou či hudbou upozorňovat obsluhu na různé události.
 • Terminál může volitelně obsahovat rozhraní WiFi pro jeho bezdrátové připojení do PC sítě. 
 • Napájení 12V, 800 mA – 1200 mA (podle provedení čtecího zařízení a způsobu komunikace).
 • Rozsah pracovních teplot – podle provedení od  –20°  do 50° C.
 • Vnitřní hodiny jsou automaticky synchronizovány s řídícím PC, který si může přesný čas brát přímo s internetu. Taktéž lze nastavit, že si terminál bere čas sám přímo z internetu.

Docházkový terminál jako řídící jednotka:

 Docházkový terminál může současně plnit funkci přístupové řídící jednotky. Rozhraní pro připojení jedné čtečky a jedněch dveří je přímo integrováno, pokud je třeba ovládat dveří více, lze terminál doplnit rozšiřující kartou s RS485 vstupem. Pomocí této karty umí iREX ovládat až 16 dveří oboustranně, tedy v maximu 32 externích čtecích zařízení. Ovládány nemusí být vždy jen dveře, terminál se využívá i ke sběru dat z dveřních snímačů nebo infračervených závor pro hlídání neoprávněného otevření či podepření dveří.

Nově realizovaná vylepšení a nové funkce terminálu iTouch:

Doplněno podrobnější zobrazování docházkových informací pro jednotlivé zaměstnance. Pokud zaměstnanec použije tlačítko výkaz, vrátí se mu na display nejen jeho bilance, ale veškeré údaje, které si v programu nastavíte. Například: kolik mu zbývá dovolené, kolik má odpracováno o víkendech, svátcích, nočních, kolik dnů měl nemocenskou nebo jakékoli jiné docházkové konto. 

Ve výkazu lze zobrazit až 8 řádků. Ve sloupcích pak můžete vidět u jednotlivých výsledků hodiny, dny, období od-do nebo částku.

výkaz na terminálu

 

Připravovaná vylepšení a nové funkce terminálu iTouch:

Jelikož je tento dotykový terminál novinka, stále se pracuje na vylepšování a rozšiřování jeho funkcí. Zde je vypsáno několik z nich, které budou integrovány v blízké době.

1. Doplnění zobrazování fotografií. Pokud si do programu Docházka doplníte fotografie zaměstnanců, mohou se tyto zobrazovat na displeji docházkového terminálu při čipnutí. Lze tedy potom snadno odhalit, pokud bude třeba někdo čipovat jiným čipem, atd.

2. Možnost připojení kamery, takže při čipnutí bude zároveň pořízena fotografie osoby, která tento záznam provedla pro opět pozdější případnou kontrolu při podezření na zneužití čipu.

3. Terminál bude moci volitelně v době nečinnosti zobrazovat různé údaje jako je počasí v aktuální lokalitě, různé firemní informace, fotografie či reklamy.

4. V případě propojení s alarmem se na displeji bude zobrazovat aktuální stav alarmu, jestli je či není v budově zakódováno, případně půjde z terminálu zakódování či odkódování provést.

Připravovaných novinek je daleko více, budeme je postupně doplňovat.

Ke stažení
Příloha Size
DT iTouch.pdf 373.28 KB